سبد خرید

آموزش کشیدن خط در فتوشاپ (خط صاف، خط منحنی، خط نقطه چین) – 3 راه آسان

آموزش کشیدن خط در فتوشاپ (خط صاف، خط منحنی، خط نقطه چین) - 3 راه آسان
در این پست می‌خوانید:

برای کشیدن خط در فتوشاپ، ابزارهای مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. بسته به نوع خطی که می خواهید ایجاد کنید، برخی از گزینه ها ممکن است مفیدتر از بقیه باشند. سه بهترین گزینه ای که برای ایجاد خطوط دارید Line Tool، Pen Tool یا Brush Tool است. که می توانید خط صاف، خط نقطه چین و خط منحنی در فتوشاپ رسم کنید.

ابزار Line ساده‌ترین راه برای ایجاد خطوط مستقیم در فتوشاپ است. می‌توان به ابزار Shape Tools (U) دسترسی پیدا کرد و به راحتی با تنظیمات استروک و پر کردن رنگ سفارشی می‌شود. با انتخاب Line Tool، به سادگی روی بوم خود را بکشید تا یک خط جدید ایجاد کنید. این آموزش فتوشاپ را با ما دنبال کنید. علاوه بر فتوشاپ شما می توانید آموزش ایندیزاین سایت ما را دنبال نمایید.

3 روش برای کشیدن خط در فتوشاپ

برای کشیدن خط در فتوشاپ با سه ابزار شروع میکنیم.

1. کشیدن خط در فتوشاپ با Line Tool

ابزار خط یکی از ابزارهای شکل موجود در فتوشاپ است. این کار با ایجاد یک مستطیل بسیار نازک در حالی که از تنظیم ضربه برای ضخیم شدن عرض استفاده می کند. استفاده از آن بسیار ساده است و یکی از بهترین راه ها برای ایجاد خطوط مستقیم در فتوشاپ است.

کشیدن خط منحنی در فتوشاپ با ابزار خط امکان‌پذیر است، اما سفارشی کردن آنها دشوارتر است. به جای دنبال کردن یک مسیر، ابزار خط فقط می تواند با تاب برداشتن لایه منحنی شود.

بیایید روش های مختلف استفاده از Line Tool در فتوشاپ را مرور کنیم.

نحوه استفاده از ابزار Line

ابزار خط را می توان با فشار دادن U بر روی صفحه کلید خود در تنظیمات شکل خود پیدا کرد. در ابتدا، ممکن است ابزار خط را نبینید زیرا با تنظیم شکل دیگری پنهان می شود. برای دسترسی به آن، روی نماد تنظیم شکل کلیک کنید و نگه دارید تا تنظیم ابزار خط نمایان شود.

کشیدن خط در فتوشاپ

با انتخاب Line Tool خود، باید قبل از ایجاد یک خط، تنظیماتی را انجام دهید. با نگاهی به نوار تنظیمات ابزار خود در بالای پنجره، مطمئن شوید که حالت شما روی “Shape” تنظیم شده است.

کشیدن خط در فتوشاپ

در مرحله بعد، روی کادر رنگ stroke کلیک کنید تا رنگ مورد نظر خود را برای خط انتخاب کنید.

کشیدن خط در فتوشاپ

کشیدن خط در فتوشاپ

سپس عرض ضربه را طوری تنظیم کنید که خط شما چقدر ضخیم ظاهر شود. اگر مطمئن نیستید، با یک ضربه بین 15-25 پیکسل شروع کنید. این مورد را بعدا می توانید تنظیم کنید!

آموزش کشیدن خط در فتوشاپ

حالا وقت آن است که خط را بکشیم. برای شروع طراحی روی هر نقطه از بوم خود کلیک کرده و بکشید. هر چه مکان نما را بیشتر بکشید، خط شما طولانی تر خواهد بود.

کشیدن خط در فتوشاپ

پس از کشیدن خط، آن را رها کنید، و خط شما به لایه شکل خودش اضافه می شود. کشیدن خط راست در فتوشاپ را با موفقیت انجام دادید.

تنظیم ضخامت Line Tool

پس از کشیدن خط، ممکن است بخواهید ضخامت آن را تنظیم کنید. زیبایی ابزار خط این است که همه چیز به راحتی بعد از کشیدن می توان تنظیم کرد.

با اطمینان از اینکه لایه خط شما انتخاب شده است، ابزار خط (U) را انتخاب کنید و به تنظیمات عرض stroke بروید.

کشیدن خط منحنی در فتوشاپ

مقدار مورد نظر خود را وارد کرده و اینتر را فشار دهید. ضخامت خط شما فوراً تغییر می کند.

کشیدن خط منحنی در فتوشاپ

تغییر رنگ Line Tool

بر خلاف سایر ابزارهای شکل، تنظیمات رنگ پر بر رنگ Line Tool تأثیر نمی گذارد. در عوض، شما باید رنگ استروک را تغییر دهید.

برای تغییر رنگ، یک بار دیگر لایه خط خود را انتخاب کنید و با فشار دادن U مطمئن شوید که ابزار خط فعال است.

روی کادر رنگ stroke کلیک کنید و یک رنگ جدید برای خط خود انتخاب کنید.

کشیدن خط منحنی در فتوشاپ

نحوه ایجاد خطوط نقطه چین با ابزار Line

به‌طور پیش‌فرض، ابزار خط خطوط رنگی را ایجاد می‌کند. اگر ترجیح می دهید خط چین یا نقطه چین داشته باشید، می توانید آن را با نوع ضربه ای تغییر دهید.

در کنار تنظیم استروک، پیش نمایشی از خط شما وجود دارد. با کلیک بر روی این کادر، گزینه ای برای خط چین یا خط چین نمایان می شود. برای انتخاب هر کدام بر روی آن کلیک کنید.

کشیدن خط منحنی در فتوشاپ

بسته به اندازه خط خود، ممکن است لازم باشد فاصله و اندازه خط تیره ها را تنظیم کنید. در پایین پنل گزینه‌های stroke، روی «گزینه‌های بیشتر» کلیک کنید.

کشیدن خط منحنی در فتوشاپ

در پنجره گزینه‌های استروک، مطمئن شوید که «خط چین» علامت‌دار باشد یا یکی از گزینه‌های از پیش تعیین‌شده را انتخاب کنید.

کشیدن خط منحنی در فتوشاپ

برای تنظیم عرض هر خط تیره و شکاف بین، مقادیر “dash” و “gap” را تایپ کنید.

اندازه خط تیره تعیین می کند که هر خط تیره چقدر طول بکشد.

این شکاف تعیین می‌کند که هر خط تیره چقدر از هم فاصله دارد.

کشیدن خط در فتوشاپ

می‌توانید با کار کردن روی گزینه‌های تراز، خط و لبه‌های آن را بیشتر سفارشی کنید.

کشیدن خط در فتوشاپ

هنگامی که همه چیز خوب به نظر می رسد، روی OK کلیک کنید، و کار شما کامل می شود!

کشیدن خط منحنی در فتوشاپ با ابزار Line

از آنجایی که ابزار خط با ایجاد یک مستطیل نازک کار می کند، منحنی کردن ابزار خط در حین رسم یک خط غیرممکن است. در عوض، باید از یک تنظیم تار استفاده کنید.

با انتخاب لایه خط، Command + T (Mac) یا Control + T (PC) را فشار دهید تا به تنظیمات خود دسترسی پیدا کنید. سپس روی نماد Warp Mode در نوار تنظیمات بالا کلیک کنید.

کشیدن خط در فتوشاپ

از اینجا می‌توانید روی هر قسمت از خط خود کلیک کرده و بکشید تا آن را به دلخواه منحنی کنید. انجام این کار به صورت دستی ساده‌ترین است، اما چند گزینه از پیش تعیین شده وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید.

کشیدن خط در فتوشاپ

برای انتخاب یک تنظیم منحنی از پیش تعیین شده، یکی از گزینه ها را از منوی کشویی نوع warp انتخاب کنید. این می تواند به عنوان نقطه شروعی برای تنظیمات شما مفید باشد!

کشیدن خط منحنی در فتوشاپ

ابزار خط یکی از ساده ترین راه ها برای کشیدن خط در فتوشاپ است. از آنجایی که بیشتر کارها را برای شما انجام می دهد، نیازی به نگرانی در مورد درست کردن آن یا داشتن تنظیمات عالی نیست. همه چیز را می توان به سرعت بعد از کشیدن تنظیم کرد، و آن را به یکی از بهترین راه ها برای ایجاد خطوط تبدیل می کند!

تنها نقطه ضعف این ابزار این است که برای ایجاد خطوط در امتداد یک شکل یا لبه خاص عالی کار نمی کند. اینجاست که ابزار بعدی لیست واقعاً می درخشد!

برای مشاهده آموزش های دیگر فتوشاپ بر روی لینک مربوط کلیک کنید:

آموزش ادیت عکس با فتوشاپ به صورت حرفه ای

حذف بک گراند عکس در فتوشاپ

آموزش جابجایی و تغییر چهره حرفه ای در فتوشاپ

آموزش سفيد كردن پس زمینه عکس در فتوشاپ

افزایش کیفیت عکس در فتوشاپ

آموزش تغییر رنگ پس زمینه عکس در فتوشاپ

آموزش تار یا مات کردن عکس در فتوشاپ

2. کشیدن خط در فتوشاپ با ابزار Pen

ابزار Pen یکی از پرکاربردترین ابزارهای فتوشاپ است. می توان از آن برای ایجاد انتخاب ها، مسیرها و حتی کشیدن خطوط استفاده کرد. از آنجایی که این ابزار به شما کنترل دقیقی بر مسیر شما می دهد، بهترین راه برای خلاقیت در شکل خطوط شماست. چه بخواهید یک موج بکشید، یک رعد و برق یا یک خط مستقیم ساده، ابزار قلم می تواند این کار را انجام دهد.

نحوه رسم خطوط با ابزار Pen

ابزار قلم را می توان در نوار ابزار خود یا با فشار دادن P روی صفحه کلید خود پیدا کرد.

کشیدن خط در فتوشاپ

مطمئن شوید که حالت قلم شما روی “Shape” تنظیم شده است تا مسیر قلم شما به یک خط تبدیل شود.

کشیدن خط در فتوشاپ

در مرحله بعد، رنگ پر را به شفاف تغییر دهید، که با کادر سفید با خط قرمز در آن نشان داده شده است.

کشیدن خط در فتوشاپ

کشیدن خط در فتوشاپ

حالا یک رنگ استروک برای انتخاب رنگ خط خود انتخاب کنید. مانند ابزار خط، این رنگ را می توان بعداً تغییر داد، بنابراین جای نگرانی نیست!

کشیدن خط در فتوشاپ

اندازه ضربه را مطابق با ضخامت خط مورد نظر خود تنظیم کنید. اگر مطمئن نیستید، شروع از حدود 25 پیکسل یک شرط مطمئن است.

کشیدن خط در فتوشاپ

با تنظیمات به ترتیب، در هر نقطه از بوم خود کلیک کنید تا نقاط لنگر جدید ایجاد کنید. این نقاط لنگر مسیر شما را کنترل می کنند در حالی که نقطه شروع و پایان خط شما را تنظیم می کنند.

کشیدن خط در فتوشاپ

هنگام ایجاد نقاط لنگر، کلیک کنید و بکشید تا مسیر قلم خود را منحنی کنید. این به نوبه خود خطی را که ترسیم می کنید منحنی می کند.

کشیدن خط در فتوشاپ

به ایجاد نقاط لنگر جدید ادامه دهید تا خط خود را با ابزار قلم تشکیل دهید!

نحوه رسم خط مستقیم با ابزار Pen

کشیدن خط مستقیم در فتوشاپ با ابزار Pen بسیار آسان است زیرا فتوشاپ به طور خودکار خطوط مستقیم را بین هر نقطه لنگر ایجاد می کند.

با این گفته، می توانید هنگام ایجاد نقاط لنگر، Shift را نگه دارید تا مطمئن شوید که هر خط کاملاً به صورت افقی یا عمودی صاف است.

صرف نظر از اینکه ماوس شما کجاست، این میانبر فقط نقاط لنگر را در خطوط مستقیم به صورت افقی یا عمودی از نقطه لنگر اولیه شما قرار می دهد.

با ابزار قلم خطوط ضخیم‌تر بسازید

از آنجایی که ضخامت ضربه خط را ایجاد می کند، این چیزی است که باید تنظیم شود تا خط شما ضخیم شود.

با انتخاب لایه خط، روی مقدار stroke کلیک کنید و در صورت لزوم آن را کم یا زیاد کنید.

کشیدن خط در فتوشاپ

حالا خط شما ضخیم‌تر می شود!کشیدن خط در فتوشاپ

نحوه کشیدن خط نقطه چین در فتوشاپ با ابزار Pen

درست مانند ابزار خط، می توانید با ابزار قلم از طریق گزینه stroke type یک خط نقطه چین ایجاد کنید.

بر روی پنجره کشویی نوع ضربه کلیک کنید تا خط از پیش تعیین شده نقطه چین نشان داده شود. نوع مورد نظر خود را برای ایجاد انتخاب کنید.

کشیدن خط در فتوشاپ

برای سفارشی کردن بیشتر ظاهر خطوط نقطه چین خود، همانطور که در مرحله اول انجام دادیم، از پنل “گزینه های بیشتر” را انتخاب کنید.

کشیدن خط در فتوشاپ

ابزار قلم یکی دیگر از راه های آسان برای ایجاد خطوط در فتوشاپ است. با تغییر حالت آن از مسیری به شکل دیگر، می توانید به راحتی تنظیمات ضربه خط خود را تنظیم کنید. مشابه ابزار خط، این کار سفارشی‌سازی را بسیار آسان می‌کند. هر چیزی که نیاز دارید را می توانید در نوار تنظیمات بالا پیدا کنید. هیچ دکمه یا راه حل اضافی مورد نیاز نیست!

3. کشیدن خطوط در فتوشاپ با ابزار Brush

مزیت بزرگ استفاده از ابزار قلم مو برای کشیدن خطوط این است که بسیار طبیعی تر از هر روش دیگری به نظر می رسد. مانند طراحی روی یک تکه کاغذ، ابزار قلم مو با نقاشی یک قلم مو روی بوم شما کار می کند. شما می توانید هر شکل یا خطی را که می خواهید با این ابزار رسم کنید زیرا با ماوس کنترل کامل دارید.

با این اوصاف، هر حرکت قلم مو مانند ابزار قلم مو ساخته نمی شود. بسته به تنظیمات قلم مو یا شکل نوک، می توانید ظاهر هر ضربه قلم مو را به طور قابل توجهی تغییر دهید. مخصوصاً وقتی صحبت از ایجاد خطوط می شود، ابزار براش به راحتی قابل سفارشی کردن است.

نحوه استفاده از ابزار Brush

برای ایجاد یک خط با ابزار قلم مو، ابزار براش خود را با فشار دادن B بگیرید یا آن را در نوار ابزار خود پیدا کنید.

کشیدن خط در فتوشاپ

با رفتن به تنظیمات برس خود، اندازه (ضخامت ضربه قلم مو) و سختی را برای برس خود انتخاب کنید. برای ایجاد یک خط ثابت، مطمئن شوید که سختی شما روی 100٪ تنظیم شده است. این یک لبه تیز خوب برای ضربه های قلم مو شما ایجاد می کند.

کشیدن خط منحنی در فتوشاپ

در مرحله بعد، مطمئن شوید که opacity و جریان شما روی 100٪ تنظیم شده است.

کشیدن خط در فتوشاپ

برای داشتن تمیزترین خطوط، صاف کردن برس را تا 100٪ افزایش دهید. صاف کردن هرگونه بی نظمی در ضربه های قلم مو کمک می کند. به این ترتیب، هر بار با قلم موها و خطوط بی عیب و نقص مواجه می شوید!

کشیدن خط در فتوشاپ

با تنظیماتتان به ترتیب، یک لایه جدید ایجاد کنید تا قلم موها را روی آن بکشید. انتخاب لایه جدید، روی بوم خود کلیک کرده و بکشید تا یک خط ایجاد شود.

کشیدن خط منحنی در فتوشاپ

با حرکت دادن مکان نما به شکلی که می خواهید، می توانید تقریباً هر خطی را که نیاز دارید با ابزار براش ایجاد کنید.

کشیدن خط مستقیم در فتوشاپ با ابزار قلم مو

از آنجایی که قلم موها با دست آزاد کشیده می شوند، کشیدن خطوط کاملاً مستقیم می تواند دشوار باشد. خوشبختانه، یک میانبر آسان برای کمک به حل این مشکل وجود دارد.

با نگه داشتن شیفت و ایجاد یک قلم موی جدید، فقط می توانید در یک خط مستقیم نقاشی کنید.

کشیدن خط در فتوشاپ

ترسیم خط نقطه چین در فتوشاپ با ابزار قلم مو

برای ایجاد یک قلم مو نقطه چین، باید فاصله نوک قلم مو خود را تغییر دهید.

پنل تنظیمات براش را باز کنید و برگه شکل نوک قلم مو را انتخاب کنید.

اگر این پنل را نمی بینید، به Window > Brush Settings بروید.

کشیدن خط در فتوشاپ

گزینه فاصله را علامت بزنید و در صورت لزوم اسلایدر فاصله را افزایش دهید. می توانید از پیش نمایش براش زیر استفاده کنید یا روی بوم خود بکشید تا ببینید برای طراحی شما مناسب به نظر می رسد.

کشیدن خط در فتوشاپ

اکنون وقتی یک قلم مو ایجاد می کنید، به جای یک خط ممتد، از نقاط منفرد تشکیل می شود.

کشیدن خط در فتوشاپ

می توانید خطوط خود را آزادانه به دست آورید یا از کلید shift برای ایجاد خطوط مستقیم نقطه چین استفاده کنید!

تغییر رنگ خط با ابزار Brush

بر خلاف سایر ابزارهایی که تنظیمات لایه شکل را برای کار با آنها دارند، ابزار براش از شما می خواهد که قبل از رنگ آمیزی یک رنگ را تنظیم کنید. رنگی که قلم مو شما رنگ می کند بر اساس رنگ فعال پیش زمینه شما است. می توانید رنگ پیش زمینه خود را در پایین نوار ابزار خود پیدا کنید.

کشیدن خط در فتوشاپ

برای تغییر رنگ یک خط، روی رنگ پیش زمینه کلیک کنید و رنگ جدیدی را از انتخابگر رنگ انتخاب کنید. وقتی رنگ مناسب را انتخاب کردید روی OK کلیک کنید.

کشیدن خط در فتوشاپ

اکنون شروع به ایجاد خطوط با ابزار قلم مو کنید، اما اکنون با یک رنگ جدید!

کشیدن خط در منحنی

بیشتر بخوانید: اگر برای ادیت و ویرایش عکس در سیستم عامل اندروید و IOS به دنبال برنامه فتوشاپ عکس هستید حتما مقاله مربوطه را بخوانید.

با استفاده از این سه روش مختلف برای کشیدن خط در فتوشاپ، شما برای هر کاری آماده هستید. داشتن چند تکنیک مختلف مانند این به شما کمک می کند تا ظاهر دقیقی را که می خواهید با یک خط به دست آورید. بسته به عکس خاص شما، یک روش ممکن است بهتر از دیگری مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده عمومی، استفاده از Line Tool سریعترین و ساده ترین راه برای ایجاد خطوط در فتوشاپ است. از آنجایی که فقط کلیک می‌کنید و می‌کشید، ساده‌تر از این نمی‌شود! بهتر از این، شما می توانید تمام جنبه های خط خود را در هر نقطه ای پس از ایجاد آن سفارشی کنید.

از سوی دیگر، ابزار قلم باعث می شود خطوط منحنی را آسان کند یا آنها را در امتداد لبه خاصی دنبال کنند. به طور مشابه، با ابزار براش، می‌توانید تقریباً هر نوع خطی را در فتوشاپ بکشید، زیرا همه آن‌ها به صورت دستی ساخته شده‌اند!

مهم نیست از چه ابزاری استفاده می کنید، یک چیز مسلم است، شما اکنون استاد کشیدن خط در فتوشاپ شده اید.اگر علاقه دارید فتوشاپ را از پایه و به صورت اصولی یاد بگیرید می توانید دوره آموزش فتوشاپ مقدماتی ما راببینید.

علاوه بر نسخه اصلی فتوشاپ می توانید از نسخه های شبیه به این نرم افزار که به صورت فتوشاپ آنلاین می باشد نیز استفاده کنید.

دوره‌های مرتبط
تکمیل شده
آموزش طراحی رابط کاربری ui دیجیکالا با نرم افزار adobe XD
تکمیل شده
دوره آموزش فتوشاپ مقدماتی و متوسط

دوره آموزش فتوشاپ مقدماتی و متوسط

۲۲۶
۱۰
۲۵
۴۰۰ ۲۹۹ هزار تومان
دیدگاه‌ها ۰