سبد خرید

3 روش تغییر و جایگزینی رنگ در فتوشاپ (قدم به قدم)

3 روش تغییر و جایگزینی رنگ در فتوشاپ (قدم به قدم)
در این پست می‌خوانید:

دلایل زیادی برای تغییر  و جایگزینی رنگ در فتوشاپ وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید سوژه خود را با یک رنگ پررنگ جلوه دهید. یا شاید بخواهید رنگ های متضاد ایجاد کنید. یا شاید شما یک رنگ بیشتر از رنگ دیگری دوست دارید. دلیل شما هر چه باشد، Adobe Photoshop جایگزینی یک رنگ با رنگ دیگر را برای شما آسان می کند.

یکی از راه های جایگزینی رنگ در فتوشاپ استفاده از ابزار Replace Color است. اما چند راه دیگر برای انجام این کار وجود دارد. این نوشته راهنمای قدم به قدم به شما کمک می کند تا جایگزینی رنگ در فتوشاپ را به راحتی انجام دهید. علاوه بر فتوشاپ شما می توانید آموزش ایندیزاین سایت ما را دنبال نمایید.

آموزش جایگزینی رنگ در فتوشاپ

جایگزینی رنگ در فتوشاپ

فتوشاپ چند ابزار دارد که به شما کمک می کند یک ماشین آبی را سبز کنید. در این آموزش فتوشاپ با سه ابزار کار خواهیم کرد.

آموزش جایگزینی رنگ با براش در فتوشاپ

یکی از ساده ترین راه ها برای تغییر و جایگزینی رنگ در فتوشاپ این است که یک رنگ جدید را روی رنگ اصلی قرار دهید. بنابراین، با استفاده از ابزار Color Replacement، بیایید این ماشین کسل کننده و سبز را به یک ماشین قرمز روشن تبدیل کنیم.

مرحله 1: تصویر را در فتوشاپ باز کنید

جایگزینی رنگ در فتوشاپ

مرحله 2: لایه پس زمینه را کپی کنید

ابزار Color Replacement تصویر اصلی شما را تغییر می دهد. کپی کردن لایه پس‌زمینه، استفاده از ابزار را غیرمخرب می‌کند. اگر از تغییر رنگ پشیمان شوید می توانید رنگ را خاموش کنید. برای ایجاد یک لایه تکراری، به منوی کشویی Layer رفته و Layer > Duplicate Layer را انتخاب کنید.

آموزش جایگزینی رنگ در فتوشاپ

مرحله 3: ابزار جایگزینی رنگ را انتخاب کنید

در حالی که لایه تکراری انتخاب شده است، به نوار ابزار بروید و ابزار Color Replacement را انتخاب کنید. ممکن است با سایر ابزارهای قلم مو گروه بندی شود. سپس، روی نماد رنگ پیش زمینه نزدیک پایین نوار ابزار کلیک کنید تا رنگ جدیدی انتخاب کنید. روی OK کلیک کنید.

تغییر رنگ قسمتی از اشیاء در فتوشاپ

مرحله 4: رنگ جدید را برس بزنید

رنگ جدید را روی رنگ اصلی بکشید. + در وسط قلم مو را روی رنگ اصلی نگه دارید. گزینه Find Edges در نوار گزینه ها به حفظ رنگ جدید کمک می کند. اگر اشتباه کردید، Undo (Ctrl یا ⌘Z) را انتخاب کنید یا به ابزار پاک کن بروید و رنگ را پاک کنید. ممکن است لازم باشد چند بار از این ابزار استفاده کنید.

جایگزینی رنگ در فتوشاپ

تصویر را قبل و بعد از تغییر رنگ مقایسه کنید.

آموزش جایگزینی عکس در فتوشاپ

یادگیری این روش آسان است، اما ممکن است برای نیازهای شما دقیق نباشد. توجه داشته باشید که کنترل سایه های رنگ در بازتاب دشوار است. اگر درجه بندی های ظریف رنگ را از دست دادید، باید ابزار Replace Color را تست کنید.

نحوه استفاده از  Replace Color Tool برای جایگزینی رنگ در فتوشاپ

 علاوه بر ابزار Color Replacement Brush، فتوشاپ یک ابزار به نام Replace Color نیز دارد. همانطور که ممکن است از نام آن حدس بزنید، رنگ یک بخشی از عکس را با رنگ دیگری جایگزین می کند.

مرحله 1: تصویر را در فتوشاپ باز کنید

جایگزینی رنگ در فتوشاپ

مرحله 2: لایه پس زمینه را کپی کنید

استفاده از ابزار Replace Color تصویر اصلی شما را تغییر می دهد. تکرار لایه پس‌زمینه، استفاده از  ابزار را غیرمخرب می‌کند. اگر بعد از اعمال تغییرات پشیمان شدید می توانید تغییر رنگ را خاموش کنید. روی لایه پس زمینه کلیک راست کرده و Layer > Duplicate Layer را انتخاب کنید.

آموزش جایگزینی رنگ در فتوشاپ

مرحله 3: کادر Replace Color Tool را باز کنید

لایه تکراری را انتخاب کنید. با رفتن به منوی کشویی Image و انتخاب Image > Adjustments > Replace Color، کادر  Replace Color را باز کنید.

آموزش جایگزینی رنگ در فتوشاپ

مرحله 4: رنگی را که می خواهید جایگزین کنید را انتخاب کنید

در کادر Replace Color tool، از ابزار eyedropper برای انتخاب رنگی که می خواهید جایگزین کنید، استفاده کنید. در بیشتر تصاویر، درجه بندی رنگ موجود است. روی خالص ترین نمونه رنگ کلیک کنید. سپس، از قطره چکان + برای اضافه کردن سایه های روشن تر و تیره تر استفاده کنید.

اگر می‌خواهید فتوشاپ فقط رنگ‌های اطراف ناحیه‌ای را که انتخاب کرده‌اید انتخاب کند، کادر کنار خوشه‌های رنگی محلی را علامت بزنید. لغزنده باعث می شود که طیف رنگ های انتخاب شده کم و بیش خاص باشد.

آموزش جایگزینی رنگ در فتوشاپ

مرحله 5: رنگ را جایگزین کنید

از نوار لغزنده Hue برای انتخاب رنگ جدید استفاده کنید. بر اساس نتایج، ممکن است لازم باشد انتخاب خود را طوری تنظیم کنید که رنگ های بیشتری را شامل شود. از ابزار قطره چکان + برای کلیک بر روی قسمت هایی که می خواهید به تغییر رنگ خود اضافه کنید، استفاده کنید. اگر رنگ های دیگر در تصویر شما نیز تغییر کرد، نگران نباشید. در مرحله بعدی تغییرات رنگ ناخواسته را حذف می کنیم.

لغزنده های Saturation و Lightness را برای تنظیم رنگ حرکت دهید. وقتی از رنگ جدید راضی بودید، روی OK کلیک کنید.

جایگزینی رنگ در فتوشاپ

مرحله 6: تغییرات رنگ ناخواسته را با یک لایه ماسک حذف کنید

در لایه تکراری، یک لایه ماسک اضافه کنید. برای انجام این کار، روی نماد ماسک در پایین پنل لایه ها کلیک کنید یا به منوی کشویی لایه بروید و Layer > Layer Mask > Reveal All را انتخاب کنید.

روی ماسک کلیک کنید. با استفاده از یک قلم مو مشکی، قسمت هایی از تصویر خود را که نمی خواهید رنگ آن تغییر کند، رنگ کنید. اگر اشتباهی مرتکب شدید، آن را به یک قلم موی سفید تغییر دهید تا تغییر رنگ مشخص شود.

آموزش جایگزینی رنگ در عکس فتوشاپ

تصویر را قبل و بعد از تغییر رنگ مقایسه کنید. ژاکت آبی زن و دیوار رنگ آبی نیز با تغییر رنگ صورتی شد. با استفاده از ماسک، اینها را به رنگ اصلی خود برگرداندیم.

برای مشاهده آموزش های دیگر فتوشاپ بر روی لینک مربوط کلیک کنید:

آموزش ادیت عکس با فتوشاپ به صورت حرفه ای

حذف بک گراند عکس در فتوشاپ

آموزش جابجایی و تغییر چهره حرفه ای در فتوشاپ

آموزش سفيد كردن پس زمینه عکس در فتوشاپ

افزایش کیفیت عکس در فتوشاپ

آموزش تغییر رنگ پس زمینه عکس در فتوشاپ

آموزش تار یا مات کردن عکس در فتوشاپ

نحوه استفاده از لایه های تنظیم Hue/Saturation برای تغییر و جایگزینی رنگ در فتوشاپ

ابزار تنظیم Hue/Saturation به شما امکان می دهد رنگ های تصویر خود را تغییر دهید. استفاده از آن به اندازه ابزار Replace Color آسان است. اما غیر مخرب است و به شما امکان می دهد رنگ ها را در هر زمان دوباره تنظیم کنید.

مرحله 1: تصویر را در فتوشاپ باز کنید

جایگزینی رنگ در فتوشاپ

مرحله 2: لایه تنظیم Hue/Saturation را اضافه کنید

یک لایه تنظیم Hue/Saturation در فتوشاپ اضافه کنید. یا روی نماد Hue/Saturation در پنل تنظیمات کلیک کنید. یا منوی کشویی لایه را باز کنید و Layer > New Adjustment Layer > Hue/Saturation را انتخاب کنید.

وقتی لایه های تنظیم اضافه می کنید، چند اتفاق می افتد. یک لایه جدید در پنل لایه ها بالای تصویر اصلی شما ظاهر می شود. نماد لایه تنظیم در کنار یک ماسک سفید ظاهر می شود. همچنین، یک پنل Properties جدید با تنظیمات رنگ و اشباع باز می شود.

جایگزینی رنگ در فتوشاپ

مرحله 3: رنگی را که می خواهید تغییر دهید انتخاب کنید

روی ابزار دستی در پنل Hue/Saturation properties کلیک کنید. این ابزار قطره چکان را باز می کند. روی رنگی که می خواهید تغییر دهید کلیک کنید. توجه داشته باشید که نوارهای لغزنده در پایین پنل اکنون یک ناحیه خاکستری با زبانه ها در دو طرف را نشان می دهند. این طیف رنگی است که تحت تأثیر قرار می گیرد. می توانید با کشیدن برگه ها به محدوده رنگ اضافه کنید. یا می توانید از ابزار قطره چکان + برای کلیک بر روی رنگ های بیشتر استفاده کنید.

جایگزینی رنگ در فتوشاپ

مرحله 4: رنگ را تغییر دهید

از نوار لغزنده Hue برای تغییر رنگ استفاده کنید. اگر رنگ های دیگر در تصویر شما تغییر کرد نگران نباشید. در مرحله بعد جزئیات را به دقت تنظیم خواهید کرد. از نوار لغزنده Saturation برای افزایش یا کاهش اشباع و از نوار لغزنده Lightness برای تیره تر یا روشن تر کردن رنگ استفاده کنید.

جایگزینی رنگ در فتوشاپ

مرحله 5: تغییرات رنگ ناخواسته را با یک لایه ماسک حذف کنید

لایه ماسک سفید را در لایه Hue/Saturation و یک قلم مو سیاه انتخاب کنید. روی قسمت هایی از تصویر خود که نمی خواهید رنگ آن تغییر کند رنگ کنید. اگر اشتباهی مرتکب شدید، آن را به یک قلم موی سفید تغییر دهید تا تغییر رنگ مشخص شود.

می‌توانید از ابزارهای انتخاب مانند ابزار Object Selection یا Quick Select برای کمک به تعریف لبه‌ها استفاده کنید.

جایگزینی رنگ در فتوشاپ

اگر می‌خواهید نتایج را بعداً تغییر دهید، استفاده از لایه تنظیم Hue/Saturation به این معنی است که می‌توانید به عقب برگردید و رنگ‌ها را تغییر دهید.
تصویر را قبل و بعد از تغییر رنگ مقایسه کنید. حالا رنگ صورتی از پس زمینه خودنمایی می کند.

جایگزینی رنگ در فتوشاپ

بیشتر بخوانید: اگر برای ادیت و ویرایش عکس در سیستم عامل اندروید و IOS به دنبال برنامه فتوشاپ عکس هستید حتما مقاله مربوطه را بخوانید.

نتیجه تغییر و جایگزینی رنگ در فتوشاپ

سه راه اصلی برای جایگزینی رنگ در فتوشاپ وجود دارد. می توانید از ابزار براش رنگ جایگزین، ابزار Replace Color یا ابزار تنظیم Hue/Saturation استفاده کنید.با همه این ابزار می توانید کار را انجام دهید اما ابزار تنظیم Hue/Saturation منعطف ترین است.

اگر تازه با فتوشاپ آشنا شده اید و می خواهید یاد بگیرید که چگونه با فتوشاپ تصاویر خیره کننده بسازید، دوره آموزش فتوشاپ مقدماتی ما را از دست ندهید.

علاوه بر نسخه اصلی فتوشاپ می توانید از نسخه های شبیه به این نرم افزار که به صورت فتوشاپ آنلاین می باشد نیز استفاده کنید.

 

منبع

دوره‌های مرتبط
تکمیل شده
آموزش طراحی رابط کاربری ui دیجیکالا با نرم افزار adobe XD
تکمیل شده
دوره آموزش فتوشاپ مقدماتی و متوسط

دوره آموزش فتوشاپ مقدماتی و متوسط

۲۲۶
۱۰
۲۵
۴۰۰ ۲۹۹ هزار تومان
دیدگاه‌ها ۰